1.  8.00 - 8.45

Šakių autobusai

aikos logo

INTEGRUOTA ISTORIJOS IR ANGLŲ KALBOS PAMOKA

Kovo 15 d. gimnazijoje sulaukėme svečio iš Austrijos. Tai Austrijos „Gedenkdienst" organizacijos savanoris Paul Schedler, kuris Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje savanoriauja nuo 2015 m. rugpjūčio. Lietuvoje jis praleis vienerius metus ir per šį laiką planuoja aplankyti per 20 mokyklų skirtinguose Lietuvos miestuose, vesdamas paskaitas ir diskusijas apie holokaustą ir su juo susijusias temas.
   Savanoris Paul pasakojo, kad Austrijoje po mokyklos baigimo, prieš studijas universitete, visiems vaikinams yra privaloma tarnyba. Vietoj karinės tarnybos kaip alternatyvą galima rinktis civilinę arba memorialinę tarnybą. Memorialinė tarnyba apima darbą holokausto memorialinėse vietose Europos šalyse, JAV arba Pietų Amerikoje. Paul Schedler pasirinko savanoriavimą, nes domisi Rytų Europos žydų istorija. Ateityje jis ketina rinktis universitetines studijas Olandijoje, susijusias su aviacijos inžinerija.
   Austrijos organizacija „Gedenkdienst" (liet. Atminties tarnyba), skirianti dėmesį nacionalsocializmo priežastims ir padariniams, siunčia savanorius vieneriems metams į šalis, kuriose naciai ir jų bendrininkai vykdė nusikaltimus. Motyvuoti, Holokausto istorijos žinių turintys bei laisvai angliškai kalbantys šios organizacijos jaunuoliai kasmet atvyksta ir į Vilnių savanoriauti Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje.
   Mūsų gimnazistai pirmiausiai išklausė paskaitą apie antisemitizmo ištakas, Holokausto Lietuvoje prielaidas, vietinių gyventojų atsakomybę ir bendradarbiavimą, nacių politiką žydų atžvilgiu. Vėliau vyko diskusija tema „Ar tautybė yra dingstis stereotipams?". Mokiniai buvo supažindinti su įvairių rūšių stereotipais ir jų sklaida bei su konkrečiomis išankstinėmis nuostatomis prieš žydus, kurios buvo svarbi nacionalsocializmo propagandos dalis. Džiugu, kad svečias betarpiškai ir įdomiai bendravo su jaunimu, diskutavo, gimnazistai jam uždavė klausimų.
   Projektas „Kalbamės apie Holokaustą mokykloje" suteikia mokiniams galimybę ne tik įgyti žinių, bet ir galimybę diskutuoti Holokausto tema, skatinti diskusijas apie stereotipus, propagandos vaidmenį, dalyvavimo Holokauste priežastis. Nuo 2011 m. šis projektas vykdomas kasmet. Paskaitos ir diskusijos vyksta anglų kalba.
   Šiame projekte dalyvavome jau antrą kartą. Praėjusiais metais integruotą istorijos ir anglų kalbos pamoką apie holokaustą vedė savanoris austras Markus Pollak, diskusijoms buvo pasirinkta tema apie to laikotarpio propagandą ir žiniasklaidą.

Jurgita Bataitienė